وروداعضا ورود اعضاء |
۱۴۰۳ سه شنبه ۵ تير
موسسه جهاد نصر موسسه جهاد نصر
طرح مبارزه با ريز گرد ها
 
اهم اقدامات صورت گرفته توسط موسسه جهاد نصر:
   1- احداث كانال اصلي به طول60 كيلومتراز رودخانه كارون تا محدوده تالاب منصوره با ظرفيت انتقال 20 مترمكعب درثانيه با پيشرفت فيزيكي 95 درصد. 
   2- احداث كانال فرعي به طول 120 كيلومتر و 13 رشته كانال كه از اين تعداد9 رشته به طول 74 كيلومتر در دست اجرا با پيشرفت فيزيكي 55 درصد مي ­باشد. 
   3- احداث كانال فرعي از انتهاي كانال اصلي به منظور آبرساني به نخيلات شادگان به طول11كيلومتر
   4- احداث ايستگاه پمپاژ اضطراري طرح به ظرفيت12/5مترمكعب درثانيه با پيشرفت فيزيكي 70 درصد كه پيش از تكميل با ظرفيت 7 مترمكعب در ثانيه بهره برداري شده است. 
 وضعيت آب اندازي در كانال هاي اصلي و فرعي طرح:
بر اساس اقدامات انجام شده در سال 97، تا اوايل آبان ماه تامين آب از طريق ايستگاه پمپاژ اضطراري جهت نهالكاري ها و انتقال آب به نخيلات شادگان حتي المقدور انجام شد. پس از آن يعني از آبان 97 تا ارديبهشت ماه 98 به دليل بارندگي هاي شديد و پياپي و سيلاب و عدم اعلام نياز آب براي نهالكاري از سوي منابع طبيعي استان، عملاً ايستگاه پمپاژ اضطراري طرح خاموش بوده و در آن زمان عمليات تكميلي مربوطه انجام شد.
اما پس از فروكش نمودن سيلاب اخير با وجود ممانعت معارضين محلي از ترميم كانال و فقدان اعتبار لازم، نهايتاً با پيگيري هاي زياد و انجام عمليات اجرايي تكميلي و ترميم مكان هاي آسيب ديده، ايستگاه پمپاژ از تاريخ 6/4/98 ابتدا با 2 متر مكعب بر ثانيه و سپس با 5 متر مكعب بر ثانيه به صورت پايدار راه اندازي شد و به طور متوسط روزانه بيش از 300 هزار مترمكعب آب با EC5/1 تا 2 ميلي موس به كانال پمپاژ گرديد و تغييرات شوري آب كانال به طور مستمر رصد شد.
بنابراين از پانزدهم تير ماه، در طول 60 كيلومتر كانال اصلي ريزگردها و برخي از كانال هاي فرعي، آب با كيفيت مناسب جهت بهره برداري عرصه هاي نهالكاري شده در اختيار منابع طبيعي استان قرار گرفته است.
بر اساس آخرين نمونه برداري انجام شده، در حال حاضر آب پمپاژ شده از رودخانه كارون در ابتداي كانال داراي 8/1=EC ميلي موس و در انتهاي كانال 6/2=EC مي باشد و نهايتاً 8/0 ميلي موس اختلاف EC بين ابتدا و انتهاي كانال در 60 كيلومتر وجود دارد و چند روزي است كه منابع طبيعي خوزستان آب مورد نياز نهالكاري ها را از طريق برداشت آب از كانال اصلي و برخي كانال هاي فرعي احداثي تامين مي نمايد.
 
تاریخ به روز رسانی: 1400/01/15
تعداد بازدید: 5559
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به موسسه جهاد نصر ( عمومي غير دولتي ) ميباشد.
Powered by DorsaPortal